Historie

Na počátku byla soutěž Knihovna roku. Knihovnice a knihovníci z knihoven nominovaných do celostátního kola soutěže se potkávali na slavnostním vyhlášení v Zrcadlové kapli v Klementinu v Praze. Ucelený program ceremoniálu však neumožňoval vzájemné poznání a výměnu zkušeností.

S myšlenkou pořádat celostátní setkání venkovských knihoven přišla jako první v roce 2004 paní Milena Kodýmová, kdy jako jedna z komisařů soutěže Knihovna roku nastupovala do auta po návštěvě knihovny v Sedlnicích. Prostorný sál ji inspiroval. Jak sama řekla: "byla by ho škoda nevyužít pro setkání venkovských knihoven." Nápad se ujal a už v roce 2005 se právě v Sedlnicích (Moravskoslezský kraj) konal první vzdělávací seminář. Akce byla vřele knihovníky přijata a bylo rozhodnuto vytvořit tradici každoročního setkávání. V roce 2006 převzala organizaci seminářů paní Daniela Wimmerová. Štafetu nesla se ctí až do roku 2020. Od roku 2021 převzala organizační zajištění paní Lucie Macháčková.

Na přípravě semináře spolupracuje vítězná knihovna (z kategorie základní knihovna) v soutěži Knihovna roku (toto právo získává spolu s oceněním), její pověřená knihovna (případně krajská knihovna) a Sekce veřejných knihoven SKIP za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Je to příležitost nejen k bližšímu seznámení s nabídkou služeb oceněné knihovny, ale také zdrojem inspirace pro účastníky jak "to dělají" jinde. Přidanou hodnotou semináře je poznávání krás naší vlasti a navázání nejen pracovních, ale také osobních vztahů.

O odborný program mají velký zájem také knihovny z regionu, ve kterém se seminář uskutečňuje.

V průběhu času se pořádání semináře stalo i prestižní záležitostí zřizovatelů hostitelské knihovny.

Ohlédnutí za předchozími ročníky

2022 - Halenkov - Inspirujeme se místem, kde žijeme
2021 - Větrný Jeníkov - Knihovna jako vzdělávací centrum
2020 -Holasovice - Cesty proměn - knihovny v průběhu posledních desetiletí

2019 - Křtiny - Knihovny komunitní
2018 - Rapotín - V hlavní roli kniha
2017 - Hroznětín - Život v pohraničí - hledání kořenů
2016 - Horní Lideč - Knihovna a její lidé
2015 - Milín - Co společně zažijeme v podzemí a na kopcích?
2014 - Ratíškovice - Obecní knihovna a zachování kulturních tradic
2013 - Vavřinec - Veselice - Práce s regionální literaturou
2012 - Petrůvky - Židovská kultura - nedílná součást naší historie
2011 - Protivanov - Knihovna a informační centrum obce
2010 - Pavlovice u Přerova - Knihovna - nedílná součást obce
2009 - Bory - Komunitní role knihovny v malé obci
2008 - Býšť - Knihovny pro rodinu
2007 - Havlíčková Borová
2006 - Kostomlaty pod Milešovkou
2005 - Sedlnice

© 2022 Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP).