Program
Středa 25. 9. knihovna Petřiny (pobočka MKP)
12.00–13.00 Prezence v knihovně Petřiny (pobočka MKP)
13.00 Přivítání (Mgr. Roman Giebisch, PhD.)
13.10 Úvodní slovo náměstkyně ředitele Městské knihovny v Praze ( PhDr. Zuzana Kopencová)
13.20 Regionální funkce v kraji Hlavní město Praha (Mgr. Hana Hrabáková)
Kraj Praha je nejen nejmenší, ale také nejlidnatější kraj v České republice. Městská knihovna v Praze plní funkci krajské knihovny a zároveň vykonává regionální funkce napřímo pro čtyřicet obsluhovaných místních knihoven. Přesto, že pražský region má svá specifika, cílem je rozšířit nabídku služeb, zpřehlednit a zpřístupnit knižní fond a podporovat vnímání knihoven jako komunitních míst pro setkávání a vzdělávání. V příspěvku se dozvíte, jak probíhá spolupráce mezi místními knihovnami a krajskou knihovnou.
13.40 Knihovna roku 2022 (Mgr. et Mgr. Monika Kratochvílová)
Soutěž
Knihovna roku v kategorii "základní knihovna" oceňuje úsilí a kreativitu
nejlepších knihoven především v malých městech a obcích z pohledu různých
kritérií hodnocení. Toto ocenění je veřejným uznáním knihovnám, jejich
pracovníkům, přátelům a dobrovolníkům, ale i obcím, kteří všichni společně
přispívají k úspěšnému provozu a rozvoji knihoven. Prezentace představí některé
zajímavé projekty a aktivity soutěžících knihoven v roce 2022 a ukáže knihovny
v jejich důležitých rolích moderní společnosti – komunitní, kulturní i
vzdělávací.
14.10 Knihovna – místo, které spojuje (Mgr. Lenka Dostálová)
Veřejné knihovny jsou multifunkčními budovami, které slouží jako místa pro setkávání, vzdělávání, volnočasové aktivity a společenské debaty. Poskytují bezpečný a otevřený prostor, nejen fyzický ale i virtuální. Proto velmi důležitou roli v návštěvnosti knihoven hraje prostředí a atmosféra knihovny. Příspěvek představí příklady dobré praxe malých knihoven a zároveň se seznámíme s nejčastějšími nešvary prostorového řešení knihoven.
14.30 Architektura knihoven (Ing. arch. Tomáš Hořava)
POJETÍ KNIHOVNY: tradiční knihovna a komunitní funkce; plochy a vybavení. - PROSTOROVÁ KONCEPCE: logika v návaznosti prostorů, spojitý a nespojitý prostor; vliv hluku atp. - VARIABILITA, aneb knihovna se s časem bude měnit. - MINIMUM Z ERGONOMIE knihovník a návštěvník versus hmotné prostředí; osvětlení, akustika a proč o nich mluvit. - TRENDY v pojetí nábytkového vybavení: pulty, regály stacionární a mobilní, počty polic, dílčí zlepšování; sedací stupně, druhovost sezení; káva v knihovně. - ARCHITEKTONICKÉ POJETÍ a co je ovlivňuje. - BRANDING knihovny aneb "budování značky": čím může přispět architekt. - DIALOG knihovník - architekt: na co se má architekt ptát a co mu má knihovník povědět. - PŘÍKLAD knihovny v malém městě, od začátku po otevření.
Přestávka (15.00–15.30)
15.30 Komentovaná prohlídka knihovny Petřiny (PhDr. Zuzana Kopencová)
Volno pro ubytování (16.15 - 18.00)
18.00 Komentovaná prohlídka Vyšehradu (Mgr. Jakub Rychtar)
19.00 Večeře
20.00 - 21.30 Večerní program
volná zábava + pro zájemce možnost komentované prohlídky HW Lab na Vyšehradě a praktického vyzkoušení virtuální reality, 3D tiskárny, apod.
https://www.prahainovacni.eu/akce-a-udalosti/hw-lab-na-vysehrade/
Konec prvního dne (cca 22.00)
Čtvrtek 26.9. Dolní Chabry
9.00 - 9.30 Prezence
9.30 Úvodní slovo starostky městské části Praha-Dolní Chabry Kateřiny Šilhové Šafránkové
9.40 Úvodní slovo ředitele Městské knihovny v Praze (RNDr. Tomáš Řehák, PhD.)
9.50 Prezentace Knihovny Dolní Chabry + prohlídka knihovny a Kulturního centra Chaberský dvůr (Alena Wachtlová)
10.30 Knihovna Smrčná–zapojení činnosti knihovny do spolků a kultury obce (Lucie Janáková)
Obnovení knihovny po více jak 40 letech bylo pro obec Smrčná velkým přínosem. Od svého znovuotevření (r. 2021) připravuje kulturní a společenské akce pro všechny věkové kategorie. Následovala spolupráce se spolky, kdy knihovna přibližuje jejich činnost širší veřejnosti a hlavně dětem. V knihovně jsou v průběhu každého roku především pro děti organizovány různé vzdělávací kurzy a například i ukázky nových technologií.
Přestávka (11.00–11.30)
11.30 Živá knihovna a Maraton čtení tatínků v Knihovně městyse Choltice (Radka Zelenková)
Co je živá knihovna? Čtení a povídání se živými knihami. Ukážeme, jak to děláme my. Maraton čtení tatínků–osvědčená akce, jak představit knižní novinky, připomenout důležitost čtení a ještě zapojit tatínky.
12.00 Jsme v kurzu? Aneb nejen digitální služby státu v knihovnách (PhDr. Vít Richter)
12.20 Spolupráce Obecní knihovny a komunitního centra Kostelní Lhota s Místní akční skupinou Podlipansko, o.p.s. (Květa Šlemínová, Mgr. Michala Hlušičková–koordinátor MAP, Mgr. Monika Korečková–projektová manažerka MAS Podlipansko, o.p.s.)
Představení projektu Společné komunitní Podlipansko ve spolupráci místní akční skupiny, místního akčního plánu vzdělávaní a obecní knihovny.
12.50 Dobrovolnictví nám pomáhá být ještě lepší (Ing. Eva Adamcová)
Jak zapojit lidi z obce do činnosti knihovny? Jak vytvořit komunitu, která si navzájem pomáhá a tvoří o něco lepší obec? Kdo je dobrovolník? Kde ho vzít? Co může v knihovně dobrovolník dělat? Proč to vlastně lidi dělají? Nejen na tyto otázky, ale mnoho dalšího představí v příspěvku Eva Vodičková z Městské knihovny Chodov.
Oběd (13.10 - 14.00)
14.00 Umělá inteligence–workshop (Miloslav Linc)
Umělá inteligence ovlivňuje stále více okolní svět. Teď už i trochu přesněji víme, co od ní čekat, a dostáváme do rukou nástroje, které nám již mohou práci reálně ulehčit. Jaká je tedy ve světě AI role knihovny? A jaké nástroje můžeme v téhle chvíli použít pro svou práci?
Workshop se bude věnovat právě otázkám praktického použití AI v knihovně a společnému zkoušení dostupných aplikací. Na závěr workshopu bude diskuze o tom, jak následně využít AI pro pomoc v naší práci a budeme se věnovat individuálním dotazům. Na workshop bude potřeba si přinést vlastní zařízení - notebook, tablet, chytrý telefon.
Přestávka (15.30–16.30)
16.30 Keramické mozaiky–tvořivá dílna
Výroba vlastní keramické mozaiky s lektorkou Blankou Červinkovou z www.atelierucervinku.cz Každý bude mít příležitost vyrobit si jako vzpomínku na seminář drobnou keramickou mozaiku. Blanka Červinková je příležitostnou lektorkou workshopů v knihovně, před dvěma lety svá díla vystavovala na výstavě v galerii Chaberského dvora.
Večeře (18.00–19.00)
19.15 Divadelní představení: Divadlo Divoch https://www.divochdivadlo.cz/ Divadelní komedie z pera spisovatele Ivana Krause "Víkend"
21.00 Ukončení semináře